Strona Główna    Piramida    Posąg Zeusa    Artemizjon    Mauzoleum    Ogrody    Kolos Rodyjski    Latarnia
Posąg Zeusa w Olimpii

Wygląd posągu Zeusa

Ten posąg przedstawiał siedzącego na tronie Zeusa. W lewej dłoni trzymał berło, na którego głowicy siedział orzeł. Na jego prawej dłoni stała bogini zwycięstwa Nike. Głowa Zeusa była przyozdobiona wieńcem z gałązek oliwnych. Mierzył 12 m wysokości. Był zdobiony złotem i kością słoniową. Tron również wykonano z kości słoniowej. Posąg Zeusa był największym i najbardziej znanym wizerunkiem Zeusa. Na obrazach, rzeźbach i statuach Zeus przedstawiany był jako mściwy, okrutny i złośliwy bóg. Zeus przedstawiony przez Fidiasza jest mądrym i dobrotliwym mężczyzną, który nie wzbudza lęku. Atleci uważali tę statuę za patrona i sędziego zawodów.

Powrót do góry


Stworzenie posąguFidiasz na początku stworzył rusztowanie odpowiadające postaci Zeusa. Później nagie części ciała (twarz, ramiona, dłonie, stopy) pokrył warstwą kości słoniowej. Włosy Zeusa, jego szata i sandały wykonane były ze złota. Można przypuszczać, że zużyte na posąg złoto ważyło 44 talenty (200 kg). Wydatki na złoto wynosiłyby według dzisiejszej ceny 131 mln dolarów. Oczy składały się z dużych kamieni szlachetnych. Posąg miał 12 m wysokości, a sama postać Nike, którą trzymał w ręce miała wielkość człowieka.

Powrót do góry


Świątynia ZeusaOkoło 470 r. p.n.e. wydano w całej Grecji odezwę aby składali datki na świątynię Zeusa. W 456 r. p.n.e. świątynia została poświęcona. Zachowały się w prawie nienaruszonym stanie fundamenty o wymiarach 64m x 27m. Na fundamencie stały 34 kolumny o wysokości 10,53 m. Wykonane były z wapienia muszlowego i utrzymywały dach zbudowany z płyt marmurowych. W samym centrum świątyni była cella (miejsce obrzędów religijnych). Fidiasz zrobił posąg Zeusa w pracowni oddalonej o 80 m od świątyni. Pomagali mu dwaj pomocnicy.

Powrót do góry


Zeus-patron igrzysk

Zeusowi poświęcono igrzyska olimpijskie. Kiedy w Olimpii odbywały się igrzyska olimpijskie na tym terenie panował spokój (nie panowała wojna). Zeus wydał taki rozkaz. Legenda mówi, że ojciec Zeusa, Kronos żył na wzgórzu wznoszącym się ponad Olimpią. Pewnego dnia wyrocznia przepowiedziała, że jeden z synów pozbawi go tronu. Kronos połykał wszstkie swoje dzieci. Kiedy urodziło się szóste dziecko- Zeus- żona Kronosa, Rea zamiast noworodka zawinęła w pieluszki kamień. Kronos połkną kamień. Zeus wychowywał się w ukryciu. Gdy urósł, postanowił zemścić się na ojcu i podał mu środek na wymioty. Kronos wypluł pięcioro braci Zeusa. Zeus pokonał Kronosa i strącił go do Tartaru, antycznego piekła. Na pamiątkę tego zwycięstwa Zeus zarządził igrzyska olimpijskie.

Powrót do góry

Copyright © 2004-2018 Artur Szymański & Marian Szutiak
Liczba odwiedzin: 193313